acik mutfak salon modelleri 2
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Mutfak Dekorasyon >

Açık Mutfak-Salon Modelleri

İnsanların vaktinin büyük bölümü geçirdiği mutfaklar son yıllarda evlerin küçülmesi ve yaşam alanlarının daralması sonucu birçok evde açık-mutfak olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kültürümüz gereği yemek yapmayı, yemeyi ve yedirmeyi seven bir toplum olduğumuz için ülkemizde mutfak evin en çok zaman geçirilen bölümlerinden biridir. Bu yüzden mutfakların şık ve kullanışlı olması en az salonlar ve evin diğer bölümleri kadar önemlidir. Siz de mutfağınızı yenilemek ve açık mutfak-salon için dekoratif öneriler duymak istiyorsanız, yazımızın devamındaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Açık Mutfak Dekorasyon Önerileri

Son yıllarda açık mutfak kullanan insanların sayısındaki artışın en önemli sebebi yaşam alanlarını daha verimli kullanmaya çalışmaktır. Mutfak dekorasyonu yapılırken salon ile uyum içinde olmasına dikkat edilmeli; şık olduğu kadar da kullanışlı olması gerektiği unutulmamalıdır. Amerikan mutfak olarak da adlandırılan açık mutfakların en önemli özelliği küçük alanlarda kullanışlı çözümler sunmalarıdır. Özellikle modern görünümü ve rahatlığı açısından tercih edilen açık mutfaklar evin salonuna samimi bir hava katmaktadır.

Mutfağını yenilemek ve açık mutfak kullanmak isteyenler açık mutfak-salon modelleri 2018 yılında hangi mutfak modellerinin ve renklerinin moda olduğunu öğrenmek için araştırma yapabilirler. Mutfaklar da evin bütün bölümleri ev sahibinin karakterini yansıtmalıdır. Özellikle açık mutfakların dekorasyonu yapılırken mümkün olduğunca açık renklerden yararlanmak hem ortamın daha ferah görünmesini sağlayacak hem de salonla bütünleşerek samimi bir atmosfer yaratacaktır. Mutfak ve banyo gibi tadilatı zor bölgelerin dekorasyonu yapılırken uzun bir süre o şekilde kullanılabileceği göz önünde bulundurularak; renklerin ve seramiklerin seçiminde anlık tercihlerle karar verilmemelidir.

Açık Mutfak Çeşitleri

Kaliteli ve pratik bir mutfağın en önemli unsuru olan mutfak dolaplarının doğru alanlarda kullanılması mutfağı olabildiğince işlevsel bir hale getirmektedir. Açık mutfak-salon dekorasyonu yapılırken, evin yapısına göre seçilebilecek mutfak çeşitleri;

  • Dar ve uzun mutfaklar
  • U şeklinde mutfaklar
  • L şeklinde mutfaklar
  • Ada tipi mutfaklardır.

Adını mutfak tezgahının şeklinden alan mutfak çeşitleri salon ve mutfağın konumu göz önüne alınarak seçilmelidir. Genellikle açık mutfak dekorasyonlarında kullanılan L mutfaklar; tezgahın bir bölümünün yemek masası olarak kullanılmasına olanak vermekte ve pratik çözümler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir