Toplanti Odasi Asma Tavan
DekorOne.com > Dekorasyon Fikirleri >

Asma Tavan Modelleri

Evlerimizi dekore ederken hepimiz en ince ayrıntısına kadar düşünürüz. Hatta evimizi olduğundan çok daha güzel göstermek adına evimizin iç yapılarını dahi değiştiririz. Bunları yaparken ise genelde tavanlar boş bırakılıp geçilir ve hiç düşünülmez. Ama tavanların boş olduğundan dolayı, tavanların en azından görsel yönde güzel olmasını sağlayabiliriz. Bunu nasıl mı yapacağız? Elbette ki asma tavanlar ile. Asma tavan modellerini incelemeden önce, “asma tavan nedir?” ve “asma tavan nasıl yapılır?” sorularının cevabını vererek başlayalım.

Asma Tavan Nedir?

Asma tavanlar klasik betonarme, ahşap, çelik gibi her türlü tavan yapısının altına dekoratif paneller konulmasıyla oluşturulan modern görünümlü tavan modelleridir. Asma tavan her türlü iş yerleri, bürolar, salonlar, merkezler, evler ve hatta oteller gibi birçok mekanda kullanılabilirler. İlk olarak tavandaki kötü ve sade görüntüyü önlemek amacıyla yapılsa da, aslında hem estetik açıdan hem de ses ve ısı yalıtımı açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda üst döşemenin yangın direncini de arttırır ve düşük maliyeti ile de son zamanlarda kullanımı oldukça artmıştır.

Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Asma tavanlar, montajının hızlı ve kolay olması ile de oldukça popülerdir. Ama bu montajın dayanıklı ve güzel olması açısından bir usta ile çalışılması en doğru karar olacaktır. Asma tavan yapımında tabi ki en önemli şey yapı malzemesidir.  Yapı malzemesinin iyi olmaması, ses ve ısı yalıtımı açısından yetersiz olmasının yanı sıra zamanla kullanıldıktan sonra düşme yapmasına bile sebebiyet verebilir. Asma tavan yapılırken, ilk önce askı kotları belirlenir ve bu yerlere askı çubukları düzgünce yerleştirilir. Ardından ise askı çubuklarına, gerekli işlemlerin yapıldığı levhalar vidalanır. Son olarak da estetik açıdan, alçılamalar, renklendirmeler ve ışıklandırmalar yapılır. Asma tavanlar kullanıma hazır hale gelir.

Son dönemlerde popüler olan asma tavanları, gittikçe artan asma tavan çeşitleri ile de oldukça revaçta. Asma tavanlar şekilleri ve ışıklandırmaları açısından aşırı hoş görünse de teknolojinin ilerlemesi ile gündeme son derece yükseklerden giriş yapan 3d, asma tavanlarda da yerini aldı.

Değişik Şekillerde Asma Tavanlar

Asma tavanlar, sadece dikdörtgen bir plaka olarak asla düşünülmemeli.  Son zamanlarda birçok çeşitte ve desende asma tavanlar ortaya çıktı. Bu asma tavanlara örnek olarak, tavanda oymalı şekilde gözüken yıldızlar, çemberler ve hatta daha özele indirgenerek yapılmış olan hayvan desenleri bulunuyor. Geriye ise sizin odalarınıza ve zevkinize göre seçim yapmanız kalıyor.

Asma Tavan Işıklandırmaları

Asma tavanlar, şekillerinin yanı sıra ışıklandırmalarıyla ve ledleri ile de fazlasıyla ünlü. Işıklandırmalar sayesinde tavan şekilleri de daha fazla kendini belirtmiş oluyor.  Ama bu asma tavan ışıklandırmaları yapılırken dikkat etmeniz gereken birçok unsur var. Bunlardan en önemlisi elbette ki ışıklandırma için yapılan elektrik alt yapısının sağlamlığı. Bir diğer önemli unsur ise estetik açıdan görünüşleridir. Işıklandırma yapalım derken asma tavan bulunan odalarımızı renk cümbüşüne boğabiliyoruz. Tabi ki bu her rengarenk ışıklandırma için geçerli değil. Eğer beyaz krem gibi sadece renklerde oluşan odalarınız varsa ve bu odaları hem renklendirmek hem de sadelikten kurtarmak istiyorsanız, rengarenk asma tavanlar tam da sizin aradığınız şey olacaktır. Ama zaten karışık renklerde ve dolu bir odanızda asma tavan varsa, bu asma tavanlarınızın ışıklandırması rengarenk olmamalı. Bu ışıklandırma odanızdaki genel hakim olan rengin birkaç açık tonu olması(beyaz, krem, açık sarı vb.),  odanızı hem ferah hem de şık bir görüntüye ulaştırır.

3D- Dijital Baskılı Asma Tavanlar

Asma tavan kategorisinin son zamanlarda en çok tercih edilen modeli dijital baskılı asma tavanlar… Evinize daha modern bir görüntü kazandırmak istiyorsanız ve yenilikleri seven birisi iseniz 3d asma tavanlar sizi oldukça mutlu edecektir. Bu tavanlar tüm duvarı kaplayan dijital baskıların yanında daha modern durmaktadır. Çünkü ev dekorunda altın kural fazlalığın modernliği öldürdüğü gerçeğidir. Tabii tüm tavanı kaplayan dijital baskılar da güzel görünümler oluşturmaktadır. Ama asma tavanlarda olduğu gibi tavanın belli bir kısmında olması daha modern ve sade görünüm oluşturur. Dijital baskılı asma tavan yaptırırken kalite de oldukça önemlidir. Kalitenin yüksek olması sizlere o 3 boyutlu görünümü daha gerçekçi hissettirecektir. Özellikle dijital baskı doğadan alıntılanmış ise baskının kaliteli olması size büyüleyici gerçekliği hissettirecektir.

Dijital baskılarda aklınıza gelebilecek her türlü baskı bulunduğu için seçim yapması da oldukça zor olur. Ama bu seçimi yaparken renkler üzerinden giderseniz seçim yapacağınız daha kısıtlı bir alana indirgemiş olursunuz. Hem de renk uyumunu da aradan çıkarmış olursunuz. Dijital baskıların bir diğer güzel yanı ise hareketli olan dijital baskıların da günümüzde bulunuyor olmasıdır. Bu da sizlere daha gerçekçi baskılar kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir