bebek odasi icin dekoratif yastiklar 4
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Bebek Odası Dekorasyon >

Bebek Odası İçin Dekoratif Yastıklar

Bebek odasında dekoratif yastıklar kullanılarak, odanın daha güzel ve daha sevimli görünmesi sağlanabilir. Bebek odası için alınan her ürünün, sağlık açısından çeşitli kriterleri sağlayıp sağlamadığı da kontrol edilmelidir. Bebek yastıkları modelleri arasından seçim yaparken, çok karışık ve canlı renklerle üretilmiş desenler tercih edilmemelidir. Yetişkinlerin gözünü yoran bir ürün, bebeklerin de gözünü yoracaktır. Daha sakinleştirici ve yumuşak renklerdeki ürünler tercih edilebilir.

Bebek Odası İçin Yastık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şekilli bebek yastıkları ile bebek odalarını güzelleştirmek isteyenler, estetik görünümden önce sağlık faktörünü ön planda tutmalıdır. Bebek odası kırlent seçimlerinde antialerjik ve antibakteriyel özelliğe sahip yastıklar değerlendirilmelidir. Yastığın iç malzemesinde ne kullanıldığı araştırılmalıdır. Kumaş özelikleri de incelenmelidir. Tercihen, pamuktan üretilmiş yastıklar kullanılmalıdır. Çok sert yastıklar, bebeğin vücut duruşunun gelişmesinde olumsuz etkilere neden olabilir.  Yastıkların kolay yıkanabilir olmasına da dikkat edilebilir. Bebeklerin cilt sağlıkları açısından, yastıkların düzenli olarak yıkanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar temiz görünseler de, yastık kılıflarının haftada bir kere yıkanması önerilir.

Sağlık faktöründe istenilen özelliklere sahip ürünler bulunduktan sonra, estetik açıdan değerlendirmelere geçilebilir. Yastık kumaşındaki hakim renk, bebek odasının duvarları ya da eşyaları ile uyumlu olacak şekilde seçilebilir. Eğer yatak üzerinde kullanılacak ise yatak takımı ile uyumlu olmasına dikkat edilebilir. Bulut mavisi, pembe gibi yumuşak tonlardaki renkler tercih edilmelidir. Beyaz renk yastıklar da tercih edilebilir. Beyaz renk, çabuk kirlendiği için genellikle tercih edilmemektir ancak bu özelliği sayesinde yastıkların ne zaman yıkanması gerektiği daha kolay anlaşılabilir.

Bulut bebek yastığı gibi, son zamanlarda oldukça moda olan, el yapımı yastıklar da tercih edilebilir. Dileyen kadınlar, bu yastıkları kendileri de yapabilirler. Kumaş, elyaf gibi malzemelerin temin edilmesi gerekecektir. Hazır yastık alımında olduğu gibi, kendiniz yapacağınız yastıklarda da malzemelere dikkat edilmelidir. Sağlık açısından şüphe duyduğunuz ürünleri kesinlikle satın almayınız. Evinizde kullanmadığınız yastık kılıflarını keserek de farklı şekillerde yastıklar elde edebilirsiniz. Biraz dikiş becerisi ile hem bebeğinizin hem de sizin hoşunuza gidecek ürünler ortaya koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir