cocuk odasi dekorasyonunda onemli noktalar 2
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Çocuk Odası Dekorasyon >

Çocuk Odası Dekorasyonunda Önemli Noktalar

Bebeklikten çocukluk yaşlarına doğru uzanan yıllar, çocuğunuzun odasında dekorasyon değişiklikleri yapılmasına neden olur. Küçüklerin odalarında iyi vakit geçirmeleri için eğlenceli ve hoş görünümlü odalar onları mutlu eder. Çocuk odalarını dekore ederken bilinmesi gereken bir husus, odada kullanılan her eşyanın çocuğun gelişiminde etkili olduğudur. Çocuğun yaşına göre dekorasyon ürünleri kullanmak en yararlı olanıdır. Bu husus, çocuk odası dekorasyonu yaparken önem verilmesi gereken bir noktadır.

Dekoratif ürünler her oda için vazgeçilmez parçalar olarak önem arz eder. Çocuk odaları için de durum böyledir. Çocuğunuzun uyuduğu, oyun oynadığı veya ders çalıştığı kişisel alanı olan odaları dekoratif ürünler ile zenginleştirildiğinde çocuk üzerinde pozitif etkiler yaratacaktır. Çocuk odaları için dekoratif ürünler hem eğlenceyi hem de estetiği bir arada bulundurmalıdır.

Yaşa Uygun Dekorasyon

Dekorasyon yaparken çocukların yaşı, göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşına uygun dekorasyon yapmak hem gelişimi açısından hem de huzuru açısında faydalı olacaktır. Renkli ve sevdiği çizgi film ve film karakterlerini duvarlarda ya da yatak örtülerinde kullanabilirsiniz. Kolaylıkla bulabileceğiniz duvar kağıtlarını ve süslerini onların ilgi alanlarına ve yaşına göre düzenlemek, odalarını sevmeleri ve mutlu olmalarında etkili bir rol oynar.

Çocuğunuzun Tercihlerine Önem Verin

Bebeklik yaşlarında oda dekorasyonu yaparken karar organı sadece ebeveynlerdir. Onların verdiği karar doğrultusunda dekorasyon ürünleri seçilir. Fakat bebeklik yaşları geride kaldıkça çocuklar kendi odalarında söz hakkı isteyebilirler. Bu durum onların gelişiminde olumlu etkiler yaratacaktır. Odaları hakkında onların tercihlerini değerlendirmek, odalarını sevdirecek bir etkendir. Renk ve model seçiminde onların da fikirlerini almak ortaya çıkan dekorasyonun daha renkli olmasını sağlayabilir. Çocuğunuzun huzuru, odasında mutlu olmasıyla yakından ilgilidir. Kullanılan ürünlerin yaşına uygun olmasının yanı sıra kullanılan renkler de uyumlu olmalıdır. Bugün çocuk odaları için sayısız tasarımlar mevcuttur. Birbirinden farklı mobilyaları dekoratif ürünlerle birleştirdiğinizde oldukça renkli odalar elde edebilirsiniz.

 • Öncelik olarak odanın ışık alması önemlidir.
 • Çocuk odası için dekorasyon ürünleri kullanırken uyum ve tarzın yanında mutlaka sağlıklı malzemeler kullanılmış olmasına dikkat edin.
 • Renklerde kız ya da erkek için kalıplaşmış renklerin yerine, farklı renklere yer verebilirsiniz.
 • Odayı kararlaştıracağınız temalarla oluşturabilir veya temadan uzak modern odalar oluşturabilirsiniz.
 • Temalar düşünüyorsanız; canlı renkleriyle oyun parkı temalı, araba temalı, prenses evi temalı ya da kızılderili çadırını anımsatan sayısız çeşitte oda takımları eğlenceli odalar yaratacaktır.
 • İster temalı ürünler alın ister temanızı kendiniz oluşturun; kullanacağınız bütün ürünlerin sağlığı tehdit eden malzemelerden olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Çalışma alanlarına yer vermek, çocuğunuzun rahat bir ortamda ders çalışmasını sağlar.
 • Zeminde yer alan parkelerin sağlığı tehdit eden malzemelerden yapılmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Kullandığınız temalarla veya bağımsız çizgilerle döşenen odada, mobilyalarla uyumlu çocuk odası halısı Fakat mikroorganizmaların üremeyeceği veya kolaylıkla hijyen sağlayabileceğiniz bir model seçmelisiniz.
 • Uygun bir köşeye kitaplık oluşturmak, çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanmasında etkilidir. Birden fazla yerde kullanabileceğiniz raflar ile hem hoş görünümlü kitaplıklar hem de yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Duvarlarda, çocuğunuzun aldığı başarı ve ödülleri mutlaka değerlendirmelisiniz. Çerçevelerle duvarda sergilendiğinde, çocuğunuzu daha büyük başarılar elde etmekte motive edici etkisi olacaktır.
 • Çocuğunuzun ilgi alanlarına göre, oyun alanları oluşturabilirsiniz.
 • Mobilyalar ve dekoratif ürünleri sıkışık yerleştirmek, çocuğunuzun oyun alanını daraltacaktır. Rahat hareket edebileceği şekilde mobilyaları yerleştirmek en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir