cocuk odasi susleri 7

Evimizi birçok zorluklarla düşüne düşüne dekor ediyoruz. Bunun en önemli yapısından biri de, çocuk odalarının dekoru. Bu dekoru yaparken kullandığımız süsleri hem kendimiz beğenmeli, hem de çocuklarımıza beğendirmeliyiz. Bunun için en önemli şey hem kullanışlı hem güzel hem de eğlenceli olması. Çocuk odalarına ufak detaylarla çok hoş bir görünüm kazandırabiliriz.

DUVAR SÜSLERİ

Duvarlarınıza çeşit çeşit, renk renk duvar stickerları yapıştırabilirsiniz. Bu sayede hem çocuğunuzu mutlu etmiş olursunuz hem de odaya güzel bir görüntü sağlamış olursunuz. Bu duvar süsleri yıldızlar, kalpler, hayvan şekilleri olabileceği gibi, çocuğunuza özel olacak şekilde; çocuğunuzun ismini veya isminin baş harfi olan stickerları kullanabilirsiniz. Bu güzel görüntünün yanında çocuğunuza da kendini özel hissettirir ve onu mutlu eder.

Aynalar kullanışlı olduğu gibi aynı zamanda dekor açısından da çok önemlidir. Çünkü odanızın daha güzel ve geniş gözükmesini sağlar. Bu sayede küçük olan odalarınızı da büyük gösterebilirsiniz. Duvarlara astığınız tablo ve saatler ise çocuğunuzun görsel zekasını geliştirir.

IŞIKLANDIRMALAR

Işıklandırma odayı dekore ederken düşünmeniz gereken bir diğer şey. Eğer büyük ve koyu renkte bir avize seçerseniz hem göz yorucu olur hem de odayı daha koyu gösterdiğinden, odanın daha küçükmüş gibi algılanmasına neden olur.

Ders çalışma masasında veya ayakta abajurlar kullanırken dikkat etmemiz gereken şey ise güzel görünümün yanı sıra güvenli olması. Eğer yerden olan abajurlardan kullanılırsa elektrik çarpması gibi durumlardan dolayı, çocuğunuz açısından tehlikeli olabilir. Bunun için kullanılan aydınlatmalar daha tavana yakın olmalı. Eğer tavanda değilse de yüksekte ve kıpırdamayıp düşmemesi için duvara montelenmiş olan aydınlatmalar kullanılmalıdır.

Bir diğer ışıklandırma ve süs olarak da; ip ledleri düşünebilirsiniz. Odaya çok güzel bir görünüm kazandıracaktır. Ama bu ledlerin de yukarıdan olması çocuk sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Çok ısındıklarından dolayı el değmesi durumunda yakabilir. Bu yüzden ledler yatak ucundaki duvara sabitlenebileceği gibi kapılara da asılıp sabitlenebilir.

DEKOR EŞYALARI

Çocuğunuzun oynaması için oyuncak evler alabilirsiniz. Bu evlerin renkleri de odanın genel rengine uyum sağlarsa çocuğunuzu eğlendirmekle kalmayıp odanın dekorasyonu açısından da iyi olur.
Renk renk yastıklar kullanarak odaya farklı bir hava katılabilir. Farklı bir düşünce olarak da üzerinde kendi fotoğraflarınınız olan yastıkları kullanabilirsiniz.

Dünya küresi ve haritaları da odaya konulabilir. Bu sayede hem renk katılmış olur hem de çocuğunuza derslerinde yardım eder.
Oyuncakları toplamak için kullandığınız sepetleri ise büyük ve kapaklı seçerseniz; bu oyuncakların da dikkat çekip odanın genel havasının bozması engellenir ve daha düzenli görünür.

Ve tabiki en önemli olan şey ise tüm çocuk odası süslerini bir arada kullanıp odada çok fazla eşya bulundurmamalısınız. Çünkü bu durumda bu eşyalar hem çok göz yorar hem de odanın aşırı küçük gözükmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir