Dekoratif Balkon Masasi Fikirleri 5
DekorOne.com > Dekorasyon Fikirleri >

Dekoratif Balkon Masası Fikirleri

Yaz geldikten sonra birçoğumuz apartmanlarda yaşadığımız için evlerimiz bizi bunaltıyor. Evlerimiz de genellikle bahçeli olmadığından evin sıkıcı ortamından kurtulmak adına hava alacak bir mekan arıyoruz. Bu mekanlar da çoğunlukla evlerimizin balkonu oluyor.

Balkonlarımızda otururken en çok ihtiyacımız olan şey ise balkon masaları oluyor. Balkonlarımız evin odalarına göre daha küçük yerler olduğu için, balkon masalarının diğer masalara göre daha küçük olması estetik açıdan daha hoş duracaktır. Bu yüzden balkon masalarını seçerken daha az yer kaplayan masalardan seçmemiz en doğru karar olacaktır.

Ahşap Balkon Masaları

Balkonlara yakışacak en güzel masalardan biri ahşap olanlardır. Ahşap masalardan kütük tarzında olanlar ise değişik kesim şekilleriyle birlikte balkonlarınıza otantik hava kazandıracaktır. Eviniz de aşırı klasik bir havaya sahip değilse kütük masa ve sandalyeler evinizle hemen uyum içerisine girecektir. Kütük masaların farklı kesim şekillerinin yanında, sandalye yerine kullanılan bank tarzındaki oturaklar da ekstra bir hava katabilir. Ama balkonlarınızda ahşaptan yapılma masalar kullanırken, bu ahşap yapının kalitesine ekstra önem vermenizi öneriyoruz. Çünkü balkonlarımız zaman zaman yağmur aldığından dolayı, masaların malzemeleri suya dayanıklı olmalı. Aksi takdirde masalarda kabarma gibi deformeler meydana gelebiliyor.

Katlanabilir Masalar

Balkonlarınız için bir diğer kullanışlı masa türü ise katlanabilir masalardır. Böylelikle kullanmak istediğinizde açar, kullanmayacağınızda masayı kaldırıp, dekoratif sehpalarla idare edebilirsiniz ve bu da alandan oldukça tasarruf etmenizi sağlar. Katlanabilir masalar, genellikle metalden yapılır. Böylelikle yağmur sularından da etkilenmezler. Elbette metal olmayanların da suya dayanıklı olanları vardır. Ama bu tarz masalarda kalitesine dikkat etmeniz gerekir.  Balkonlarınızda katlanabilen masalar kullanmanızın diğer bir güzel yanı ise etrafına ekstra sandalye almanıza gerek olmamasıdır. Balkonlarınıza koymuş olduğunuz sedir, balkon salıncağı, koltuk gibi mobilyalarınızın önüne masayı açarak kullanabilirsiniz.

Dar alanlar için masa arıyorsanız ve bunu hem estetik hem de kullanışlı olmasını istiyorsanız duvarlara monteli raf şeklinde masalar tam da size göre. Masanın etrafına koyacağınız birkaç bar sandalyesi veya uzun tabureler ise kullanmadığınız zamanlarda rafın altına ittirilebilir. Böylelikle küçük balkonunuzu hem ferah tutmuş olur hem de ihtiyaçlarınızı gidermiş olursunuz. Estetik açıdan masanızın bulunduğu bölümü güzelleştirmek istediğinizde de ışıklandırmalar imdadınıza yetişebilir. Eğer masalarınız ahşaptan ise tavandan kablosu halattan yapılma sarkıt şeklinde inen ampulleri tam da dekoru tamamlayacak unsurlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir