erkek cocuk odasi dekorasyonu fikirleri ve onerileri 1
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Çocuk Odası Dekorasyon >

Erkek Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri ve Önerileri

Çocuk odası dekorasyonu yaparken çok fazla dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Çocukların zamanlarının büyük bir bölümü odalarında geçeceğinden ötürü odada bulunacak tüm dekoratif eşyalar ve eşyaların renkleri geleceklerini etkileyecektir. Aynı zamanda çocukların hiperaktif olmasından ötürü dekorasyonda güvenliği hat safhada tutmanızı öneririz. Küçücük odada sürekli sağa sola koşacaklarından ötürü üstlerine her hangi bir şeyin düşme ihtimali olmamalıdır. Özellikle erkek çocuk odası dekorasyonu yaparken kesinlikle çok fazla dikkatli olmalısınız.

Erkek Çocuk Odası Dekorasyonu Renk Seçimi Fikirleri ve Önerileri

Türkiye’de mavi renk erkekler için tercih edilen renklerin başında gelmektedir. Özellikle erkekler için mavi kızlar için ise pembe renk kalıplaşmış bir durumdur. Aslında bu durum kesinlikle çok büyük yanlıştır. Çocukları tek renge mahkum etmek doğru bir şey değildir. Psikolojide bir çok rengin insanlara faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Koyu renk tonları insanların günlük yaşantılarında günlerinin çok pasif geçmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda çok parlak renkler her ne kadar iyi olduğu düşünülse de tam tersine insanın gözlerini yoran renk tonlarıdır. Elbette bu etkiler büyük insanların günlük yaşantılarını bu şekilde etkilediği gibi çocukların ise geleceklerini etkilemektedir. Mümkün mertebe seçeceğiniz renkler pembe, eflatun, mavi veya turuncu gibi parlak renklerin bir iki ton koyu renkleri olmalıdır. Bu sayede bu açık renkler onlara huzur verecek fakat gözlerini yormayacaktır.

Erkek Çocuk Odası Mobilya Dekorasyonu Fikirleri ve Önerileri

Erkek çocuklar fazla hiperaktif olduklarından dolayı odalarını dekore ederken kesinlikle güvenliği hat safhada tutmalısınız. Odada bulunan yatak, dolap gibi mobilyaların kesinlikle duvara sabitlenmiş olmasına dikkat ediniz. Çekmece gibi açılabilen şeylerin çocuk kilidi olmasına dikkat etmelisiniz. Yüksek olan şeylerin yani dolap gibi mobilyaların üstüne çıkamayacakları şekilde olmalarına dikkat ediniz.

Güvenliği bu şekilde sağladıktan sonra erkek çocuk odasında elbette yatak, dolap gibi ana mobilyaların yanı sıra kesinlikle ufak çalışma masası gibi oyun oynayacağı ortamlar oluşturunuz. Aslında çocukların bilinç altına gelecekte okumaları gerektiklerini bu şekilde yavaş yavaş kazımış olacaksınız. Kısacası okulun onlar için önemli bir unsur olduğunu anlatmaya yönelik dekorasyonlar yapabilirsiniz. Sonuçta herkes çocuğunun gelecekte güzel bir bölümde okuyarak güzel bir meslek sahibi olmasını isterler. Psikolojik olarak çocukların bilinç altına oyunlar ile bu şekilde şeyleri yerleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir