hangi odada nasil avize kullanilmali 1
DekorOne.com > Dekorasyon Fikirleri >

Hangi Odada Nasıl Avize Kullanılmalı?

Mekanlara görsel açıdan fark katması ve işlev bakımından avize, evin önemli parçalarından biridir. Dekoratif bir araç olmasıyla mekanlara estetik görünüm kazandırır. Avizeler genellikle salona yakıştırılan bir ürün olmasına karşın her odada kullanılabilir. Evin farklı odalarında, aynı avizeyi kullanmak, her odada uyum sağlamayacaktır. Odaların kendine has dokusuna, oraya ait olmayan bir avize eklenmesi odaların estetik görünümden uzaklaşmasına neden olur.

Salonda Kullanılacak Avizeler

Salon için avize modelleri seçmek için öncelikle kendi salonunuzu tanımanız gerekmektedir. Salon uyumunun yanında avize seçimleri kişisel zevklerinizden bağımsız yapılamaz. Avize seçiminiz sizin dekorasyon anlayışınızı yansıtacaktır. Salon evin misafirlerini ağırlandığı mekan olarak en çok önemsenen odadır. Durum böyle olunca avize konusu da önemli hale gelmektedir. Evlerde gösterişli avizelerin en güzel duracağı mekan salondur. Salon için uygun tercihler arasında pek çok çeşit bulunur.

  • Salonun ağırlığı rahatlıkla taşlı ve şık ürünler tercih edilmesine imkan vermektedir.
  • Eviniz büyük salonlu ise aydınlatması zayıf bir model seçmeniz salonunuz için uygun olmayacaktır.
  • Aydınlatması yeterli klasik tarzları inceleyebilirsiniz. Klasik tarzların modern esintilerle günümüze uygun hale getirilmiş modelleri büyük salonunuzda göz dolduracaktır.
  • Destek olarak uygun köşelerde abajur kullanmak, avizenin odada yarattığı estetiğin altını çizen bir dekorasyon parçası olacaktır.
  • Küçük salonlu evlerde uzun sarkıtlı avize salonu basık gösterebilir. Küçük salonlarda sarkıtı kısa avizeler daha olumlu sonuçlar almanızı sağlar.
  • Avize rengini duvarlar, halı veya tavanda hakim renge göre seçmeniz uyumu arttıracaktır.

Mutfakta Avize Şıklığı

Salonda olduğu gibi mutfakta da avize kullanmak, mutfakta geçirilen süreyi hoş bir ambiyans eşliğinde geçirmenizi sağlar. Mutfak için avize, yemek masasına özel veya tavanda mutfağın genelini aydınlatmak üzere iki şekilde kullanılır. İsteğiniz yemek masası üzerineyse zemin ve tavan aralığına ek olarak avize ve masa arasındaki mesafeye de dikkat etmek gerekir. Her mekanda olduğu gibi mutfakta da avize seçerken mutfağın modern ya da klasik tarzda düzenlenmiş olması önem arz eder. Mutfağa özel avize modeli tercih ederken mutfağın genişliği önemli bir unsurdur. Mutfak genişliği ile avize boyutu paralellik göstermelidir. Geniş ve klasik bir mutfakta büyük ve gösterişli avize modelleri gözü rahatsız etmeyecektir. Minimalist, modern akımlar mutfağınızdan geçiyorsa, yine mutfağınızın genişliğini göz önünde bulundurarak tasarımlarında metal ve cam kullanılmış modern tarzlar tercihiniz olabilir.

Yatak odası için avizeler

Yatak odaları en kişisel alanlardan biridir. Size özel bu alanı huzurunuza katkı sağlayacak şekilde dekore etmek önemlidir. Yatak odası avize çeşitleri yatak odalarında gösteriş isteyenlere, sadeliği tercih edenlere veya aydınlatma seviyesini en uygun düzeyde tutmak isteyenlere göre değişmektedir. Salonda veya yemek odasında kullanılan büyük ve sarkıtlı modeller yatak odaları için pek tercih edilmezler. Yatak odalarında yakışanın loş ışık olduğunu düşünenler sade ve modern tercihler yapabilirler. Spor modeller özellikle genç yatak odalarında tercih edilebilirler. Abajurlu modeller yatak odanızda fazla ışıktan rahatsız olanlar için ideal tercihler olmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir