hangi odada nasil hali kullanilmali 8
DekorOne.com > Dekorasyon Fikirleri >

Hangi Odada Nasıl Halı Kullanılmalı?

Halıların yer almadığı dekorasyonlar mevcut olsa da halı kullanımı hala dekorasyonlarda önemli bir noktadır. Dekorasyonda halı kullanımı hala en çok tercih edilen parçalardandır. Kullanılan halılar evin havasını tamamen değiştirebilir. Tek bir halı, odaya görünümüyle kimlik kazandırabilir. Sadece estetik açıdan değil sıcak ve soğuğa karşı yalıtım işlevi vardır. Ayrıca gürültü yalıtımı için de halılar evde faydalı olacaktır.

Salon İçin Halılar

Konukların misafir edildiği mekan evin salonlarıdır. Dekorasyon sadece mobilyalarla oluşmamaktadır. Kullanılacak uygun halılar tercih etmek misafirlerinizi şık bir salonda ağırlama şansı verir. Salon için halı modelleri tercih ederken öncelik olarak mobilyalarınızın tarzı ve renklerini göz ardı etmemelisiniz. Salonun genişliği ve mobilyaların düzeni halının kendini göstermesini olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir. Mobilyalar klasik ise halı da buna uyumlu olmalıdır. Daha modern mobilyalarla salonunuzu döşediyseniz ve canlı renkleri seviyorsanız; yamalı görünüm veren “patchwork” halılar tercih edilebilir. Renk olarak koyu renklerin hakim olduğu bir salonunuz varsa açık renkler tercih edip kontrast uyumu sağlayabilirsiniz.

Mutfak için Halı

Mutfak halısı çeşitleri her mutfağa uygun tasarımlarda, farklı çeşitlerle görücüye çıkar.Her odada olduğu gibi dekorasyonun öncelikli şartı uyumdur. Tercih edeceğiniz halının perdelerle veya mutfak dolaplarıyla uyum yakalaması ya da mutfağınızın genel tarzına aykırı olmaması önemlidir. Mutfak halısında bir diğer önemli husus, mutfağın kolay kirlenebilir bir mekan olmasından dolayı kolay temizlenebilir bir ürün olması gerektiğidir. Kolay süpürülebilir ve anti-bakteriyel özellikte bir halı tercih etmek mutfak işlerinizde sizlere yardımcı olacaktır. Örneğin; tüylü halılar arasına giren kirleri arıtmanın zorluğundan dolayı mutfak için uygun olmamaktadır. Ayrıca kaymaz taban tercih etmek, mutfak işlerinizde güvenliğinizi sağlamada yardımcı olacaktır.

Yatak Odası Halı Seçimi

Seçtiğiniz halı yatak odası renklerine uyumlu olabilir fakat sadece renk uyumu yetmemektedir. Seçilen halının yatak odasında kullanılabilir olup olmadığı önemli bir konudur. Yatak odası halıları arasından seçim yaparken sık dokunmuş halılar yerine peluş halılar tercih edebilirsiniz. Birden çok parça olarak takım halılar da dekoratif anlamda hoş görünmektedir. Kullanılan diğer mobilyaların tarzı halı seçmekte etkin bir rol oynar. Sadece kare veya dikdörtgen halılar değil, mobilyalarınıza göre farklı şekillerde halılar kullanabilirsiniz. Yatak odasında kullanacağınız alanın genişliği de önemli bir husustur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir