kiz bebek odasi perde modelleri 1
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Bebek Odası Dekorasyon >

Kız Bebek Odası Perde Modelleri

Evlerimizin dekorunu yaparken hepimiz çok heyecanlı oluruz. Hele ki dekorunu yapacağımız oda kız bebek odası ise… Bu noktada düşünmemiz gereken konular çok daha fazla olmakta. Bebeğinize yakışacak özel ve bir o kadar da tatlı bir oda hazırlamak hepinizin isteğidir. Bu odalar için seçtiğiniz perde de odanızın dekorunda önemli bir yer kaplayacaktır. Günümüzde çeşit çeşit, renk renk perde çeşitleri var. Peki biz bunlar içinden bizim ve bebeğimiz için en uygununu nasıl seçeceğiz? İşte bu noktada dikkat etmemiz gereken birkaç önemli şey vardır.

Perde Renkleri

Neredeyse bütün insanlarda kız bebekler için hep bir “pembe” algısı vardır. Ama son dönemlerde daha farklı renklerdeki eşyalar çıkmasıyla insanlar, pembeden biraz daha uzaklaşmıştır. Bu da çok doğru bir karar olmuştur. Çünkü renklerin cinsiyeti yoktur. Tabiki renkleri seçerken ve renklerin kombinlerken pembe de kullanabiliriz. Ama her şey pembe olacak algısı çok yanlıştır. Çünkü odada tek bir renk hakim olur ve bu göz yorar. Özellikle bu pembe rengi koyu bir pembe seçip, küçük bir odayı döşersek çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Göz yormasıyla kalmayıp, odanızı olduğundan çok daha küçük ve boğuk gösterecektir.Bu yüzden gözümüze hoş gelen ve odayı boğmayacak renkler seçip, odayla uyum içinde olmasını sağlamak her zaman çok daha doğru bir karar olacaktır.

Perde Şekilleri ve Desenleri

Bebek odanızdaki camlar yere kadarsa elbetteki uzun ve yerlere değen perdeleri tercih etmek zorundasınız. Ama camlarınız yerden yukarıda bitiyorsa, bebek odanız için yerlere kadar uzanan perdeler seçmek görüntü açısından güzel olsa da bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Bebeğiniz büyüdükten sonra yerlere değen perdelere çok rahat ulaşabilir. Bundan dolayı perdelerin çok daha çabuk kirlenmesinin yanı sıra çocuğunuza perdeleri çekebilme fırsatı verir. Perde ve kornişin üzerine düşme ihtimali ortaya çıkar. Bu yüzden kısa ve kullanışlı perdeler seçebilirsiniz. Eğer bebeğinizin odası sade ise, desenli , dijital baskılı fon ve storlar seçebilirsiniz. Bu sayede hem odaya hava katılmış olacaktır, hem de çocuğunuz baskıları gördükçe görsel zekası gelişecektir. Fon veya stor seçmek ise tamamen sizin zevkinize kalmış.

Eğer bebek odanız sade değilse, daha düz renkler tercih etmelisiniz. Bu sayede odanız çok dağınık ve boğuk gözükmez. Ne de olsa çok desenler dolu olan odalarda, bırakalım küçük çocukları, bizler bile tabiri caizse nereye bakacağımızı şaşırıyoruz. Bu yüzden çok desen bulunan odalarda düz perdeler seçersek, ortam hem biraz daha hafiflemiş olur hem de çocuklarınızın dikkat dağınıklığı yaşamasının önüne geçmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir