Eflatun Kruvaze Perde

Evinizi daha şık ve gösterişli gösterecek perdeler mi arıyorsunuz? Ama birçok seçenek arasında kaldınız ve kafanız çok mu karıştı? O zaman bu yazımızı okuyarak kafanızın karışıklığını giderebilirsiniz.

Son dönemlerin en revaçta olan perdeleri, kruvaze perdeler… İlk önce “kruvaze perde nedir?”, “Nasıl kullanılır?” Sorularının cevabını vererek başlayalım.

Kruvaze perde, gibi genellikle tülün üzerine bir mekanizma yerleştirilmesi ile kullanılır. Bu mekanizma tülün üzerindeki halkalardan ip geçirerek sağlanabildiği gibi, halka görünümünü tamamen ortadan kaldırmak adına çıt çıtlar ile sağlanabilir. Tabi bu noktada, kruvaze perdelerin bir dezavantajı da ortaya çıkıyor. Her söküşte bu mekanizmalardaki ipleri çıkarıp tekrar takmanız gerekecek. Ama muhtemelen siz de hepimiz gibi görüntüsünün güzelliği yanında bunu önemsemeyeceksiniz. Tabi bunlarla uğraşmayı istemiyorsanız, size sadece stor perde kullanmanızı öneriyoruz.

Kruvaze Perde Modelleri

Kruvaze perdelerin dışarıdan görünüşü ise tülün üstünde sağ ve sol kısımda 2 kanat şeklindedir. Bu perdeler, genellikle alttaki tülün tam zıt renklerinden yapıldığından dolayı daha hoş bir görüntü sağlar. Kruvaze perde modelleri ise çeşit açısından oldukça zengindir. Çünkü, tül üstünde 2 bölmeli durduklarından dolayı, klasik dantel ve tül perdelerin yanı sıra keten, saten, tafta kumaşındaki kruvaze perdeleri de kullanabilirsiniz.

Bu perdeler şekil açısından ise sadece 2 kanat şeklinde olması ile kalmıyor. Tercih edenler için, 2 kanatlı kısmın dışında bir de kornişten yere doğru uzanan küçük yarım çemberlerden oluşan perdeler de bulunuyor. Bu modeller genelde, geniş camlı odaları olanlar tarafından tercih ediliyor. Böylece sadece 2 yanda duran kanatlar değil, ortada da bulunan yarım çember perdeler de odaya renk katmış oluyor.

Kruvaze perde modellerinden biri de diyebileceğimiz, aslında çoğu perdeye uyum sağlayan perde aksesuarları ise perdelerin güzelliğine güzellik katıyor ve evinizin dekoru sade ise sadece perdenin hareketliliği ile tüm evin sadeliğini dengeleyebilirsiniz.

Kruvaze Perde Kullanım Alanları

Kruvaze perdeler modeline göre çok ağır ve şık durabileceği gibi sade ve asil de durabilir. Ama bu güzellikleri yakalamak için dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bu unsurlardan en önemlisi kruvaze perdenin kumaşını kullanacağınız mekana göre seçmenizdir. Örneğin, eğer çocuk odasına kruvaze perde kullanmak istemişseniz ve bunu tafta, dantel gibi ağır kumaşlardan seçersiniz, kruvaze perde odanıza güzellik yerine sıradan bir görüntü verir. Kruvaze perdeler birçok kumaştan yapılabildiği için, çocuk odasına keten gibi hafif ve sade kumaşlardan perdeler seçebilirsiniz. Tafta, dantel ve tülden yapılmış kruvaze perdelerini ise salon gibi daha ağır ve şık olması gereken mekanlarda doğru renk seçimiyle birlikte kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir