kucuk mutfaklar nasil dekore edilir 3
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Mutfak Dekorasyon >

Küçük Mutfaklar Nasıl Dekore Edilir?

Büyük şehirlerde nüfusun giderek yoğunlaşması sebebiyle özellikle şehir merkezlerinde yer alan yeni yapılan evler daha küçük alanlardan oluşmaktadır. Yaşam alanlarının küçülmesiyle daha pratik çözüm önerilerine ihtiyaç duyarak küçük alanlardan alınan verim arttırılmak istenmektedir. Küçük mutfak dekorasyonu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız önerilen çeşitli dekorasyon fikirlerini kendi evlerinde uygulayarak dar kullanım alanlarını daha pratik bir hale getirebilirler.

Daha Ferah Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük mutfaklar ve diğer alanların olduğundan daha geniş görünmesi için yapılabilecek ilk ve en önemli hamle açık renklerin kullanılarak aydınlık hissinin sağlanmasıdır. Özellikle küçük pencereli ve yeterince ışık almayan mutfaklarda açık renk mutfak dolapları ve tezgahları tercih edilerek daha ferah hissettiren bir mutfağa kavuşmak mümkündür. Renkli mutfaklardan hoşlananlar mutfakta kullandıkları aksesuarlarda istedikleri renkleri kullanarak renkli bir alana kavuşabilirler. Ama mutfak dolaplarında, tezgahlarda ve duvarlarda kullanılan ana renkler beyaz veya krem rengi olmalıdır.

Tercih edilen mutfak dekor ürünleri küçük mutfaklara oldukça renkli bir görünüm kazandırarak kullanışlı aksesuarlar seçilmesi halinde dar alanlardan alınan verimi de arttıracaktır. Son dönemde oldukça yaygınlaşan pratik aksesuarlar dar alanlardan alınan verimi oldukça arttırmaktadır. Duvarların verimli kullanılması ve asılabilecek bazı mutfak eşyalarının duvardaki askı aparatlarına asılarak kullanılması hem şık bir görüntü sağlayacak hem de mutfak dolaplarındaki eşya yükünü azaltarak boş alanların değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Küçük ve Organize Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük mutfaklarının olduğundan büyük görünmesini sağlayan unsurların başında mutfaklarda en çok yeri işgal eden eşya olan mutfak dolaplarının yerleşimidir. Siz de mutfağınızın olduğundan geniş görünmesini istiyorsanız ada şeklinde bir mutfak dolabı kullanarak ada kısmını aynı zamanda yemek masası olarak da kullanarak yerden tasarruf kazanabilirsiniz. Ayrıca mutfak dolaplarının üstünde boşluk kalmayacak şekilde tavandan itibaren yerleştirilmesi depolama alanlarını arttıracaktır. Köşeler, eşyaların yanında kalan dar alanlar gibi atıl kalabilecek alanlar da ince ve raflı sistemler kullanılarak küçük mutfaklar için mutfak dekorasyon önerileri arasında değerlendirilebilir. Ankastre beyaz eşyaların tercih edilerek, fırın, mikrodalga fırın gibi eşyaların da mutfak dolaplarına entegre edilmesi mutfağın daha geniş görünmesini sağlayarak yerden tasarruf edilmesine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir