Minimalist Yatak Odası Dekorasyonu 2019
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Yatak Odası Dekorasyon >

Minimalist Yatak Odası Dekorasyonu 2019

Minimalist yatak odası denildiğinde aklınıza ne geliyor? Az ve birbirinden bağımsız eşyalardan oluşan basit bir dekor mu? Pırıl pırıl açık renkli, modern mobilyalardan oluşan oldukça modern bir dekor mu? Eğer cevabınız basit dekor ise, minimalizmin tam olarak ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir.

Minimalizm basitlikten ziyade sadelik ve modern görünümün karışımıdır. Sizlere bu görünümü yatak odalarınızda da oluşturabilmeniz için birkaç öneri vereceğiz;

  • Renk Paletinizi Sınırlandırın

Rengarenk ve karmaşık yatak odası dekorasyonundan vazgeçmelisiniz. 2019 yılında artık eski süslü odalar değil, daha sade ve modern yani minimalist dekorasyonlar ön plana çıktı. Gri, krem, beyaz ve siyah gibi modern ve nötr renkler arasından bir tanesini seçip, o rengin tonları ile ahşap mobilyalarınızı kombinleyebilirsiniz.

  • Gerekli Mobilyaları Seçin

Yatak odanızda ihtiyacınızın olmadığı, gereksiz kalabalık yapan tüm eşyalardan vazgeçmelisiniz. Rahat olduğunuz ve gerekli olan eşyaları ise dekorasyonunuz için ayırmalısınız. Tek işlevli birkaç eşya yerine, çok işlevli tek bir eşyayı tercih etmeniz sadelik adına mantıklı bir karar olacaktır.

  • Odanızdaki Boş Alanları Koruyun

Minimalist tasarımın kilit unsuru odayı oldukça ferah yapmaktır. Boş alanlar kullandığınız eşyaları daha net bir şekilde ortaya çıkarır ve eşyaların özelliğini tanımlar. Unutmayın minimalist tasarımda az eşya kullanmak gerekir.

  • Işıklara Dikkat Etmelisiniz

Farklı renklerdeki aydınlatmalardan kaçınmalısınız. Bunun yerine tek bir renkteki birçok aydınlatmadan faydalanabilirsiniz. Çünkü minimalist dekorasyonda yeterli ışıklandırma oldukça önemlidir. Oda karanlık olmamalıdır. Aydınlatmaları kullanırken tasarımı olabildiğince basit tutmaya özen göstermelisiniz.

  • Odak Noktası Seçmelisiniz

Minimalist dekorasyonda odak noktası seçimi oldukça yerinde bir hamledir. Boş alanların getirdiği verimle birlikte seçtiğiniz eşya daha çok göz önüne çıkacaktır. Bu odak noktası, bir yatak odası için bazen bir yatak bazen de aynalı bir dolap olabilir. Bu tamamen kişinin kendi istek ve zevklerine göre değişmektedir. Örneğin, tüm sadeliğin ve modernliğin ortasında büyük ve gösterişli bir yatak örtüsüne sahip olan yatak, bir odak noktası olabilir.

Sonuç olarak minimalist tasarımın benimsenmesi, yatak odanızı istediğiniz gibi dekor edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Mobilyalarınızı kendi zevkinize göre seçerken aynı zamanda daima işlevselliği düşünün. Minimalist tasarımın özü hayatınızı kolaylaştırmak ve sadece gerekli eşyaları hayatınıza sokmaktır. Minimalist dekorasyonda da bu, daha az mobilya ile tüm ihtiyacı karşılamaktan geçer.

Aşağıda sizler için seçtiğimiz minimalist yatak odası dekorasyon örnekleri var. Bu fotoğraflardan kendiniz için en uygun modeldeki eşyaları seçerek, kendi minimalist yatak odanızı dekore edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir