Bahar Oturma Grubu Fikirleri
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Oturma Odası Dekorasyon >

Modern Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma Odası Dekorasyonu 2019

Oturma odasında çoğumuz, çok fazla zaman geçiriyoruz. Bu yüzden oturma odalarının sadece dekoratif olarak hoş gözükmesi değil aynı zamanda işlevsel olarak da kullanışlı ve rahat olması gerekiyor. Bunların hepsini aynı anda sağlamak zor olabilir, ancak size ilham verecek birçok oturma odası dekorasyonu örneklerimiz var.

Oturma odasını dekore ederken aklınıza gelen ve hoşunuza giden tüm eşyaları kullanabilirsiniz. Zaten önemli olan evinizdeki tüm odaların sizin zevkinize göre döşenmiş olmasıdır. Bu eşyalar peluş koltuklar, değişik abajur ve avizeler, TV üniteleri rahat kanepeler, değişik tarz ve büyüklükteki masalar…

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma odalarında ilk olarak belirlemeniz gereken şey tarzı olacaktır. Oturma odasının modern tarzda mı, klasik tarzda mı yoksa daha doğal veya avangard tarzda mı yapacağınıza karar vermelisiniz. Böylece tüm eşyaları, duvar ve zemin yapısını seçerken de bu tarz doğrultusunda seçimler yapabilirsiniz.

Tarzdan sonra da size vereceğimiz bir diğer öneri ise renk uyumu olacaktır. Ancak şu unutulmamalı ki, renkler sadece birbirleri ile uyumu dikkate alınarak seçilmemeli. Aynı zamanda oturma odasının büyüklüğü de renk seçiminde oldukça önemlidir. Eğer oturma odanız büyükse kendi zevkiniz doğrultusunda koyu veya açık renkler kullanılabilir. Ama küçük oturma odaları için daha açık renkler kullanılmalıdır. Böylece koyu renklerin ortamı boğması engellenmiş olur.

Tarz ve renk seçiminin ardından ise geriye sadece mobilya seçimi kalıyor. Aslında görecekseniz bu kısım en kolay kısım olacaktır. Çünkü en zor kısım olan renk ve tarz seçimi, mobilya seçimi yaparken size oldukça yardım edecektir. Bu konuda size tek bir fikir önerimiz var, o da yine oda büyüklüğü ile alakalıdır. Eğer oturma odanız büyükse az ve küçük mobilya kullanımından, oturma odanız küçükse büyük ve fazla eşya kullanımından kaçınmalısınız.

Oturma Odası Dekorasyon Aksesuarları

Oturma odalarında aynalar, fotoğraf çerçeveleri, heykeller, biblolar, vazolar, avizeler ve dekoratif camlar… Daha birçok dekoratif aksesuarlar oturma odalarının durumuna göre kullanılabilir. Bu durumdan kastımız, yine oturma odası büyüklüğü, tarzı ve renkleridir. Bir ipucu olarak, küçük oturma odalarında büyük heykeller ve fotoğraf çerçeveleri yerine ayna ve camlı aksesuarlar kullanmalısınız. Aynalar büyük küçük her türlü kullanılabilir. Hatta oturma odanızın bir duvarını tamamen ayna ile kaplayabilirsiniz. Bu aynalar, odanızın olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

2019 oturma odası dekorasyon fikirleri ve çeşitli modeller için aşağıdaki fotoğrafları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir