2019 Oval Mutfak Modelleri 5
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Mutfak Dekorasyon >

Oval Mutfak Modelleri 2019

Çoğu mutfağın şekli dikdörtgen veya kare şeklindedir. Üçgen şeklinde mutfaklar da vardır peki ya dairesel mutfaklar? Yuvarlak şekilli mutfaklar aslında birçok insanı ilk gördüğünde dekorasyon aşaması için korkutur. Ama doğru tasarımlarla doğru dekore edildiğinde oval mutfaklar son dönemlerde modern evlerde yerini aldı.

İyi tasarlanmış oval mutfaklar sizler için güzel görünümünün yanı sıra kolaylık da sağlar. Çünkü her şeye eşit uzaklıkta olursunuz ve her şeye uzanmak kolaydır. Hatta bu sebeple küçük evleri olan insanlar mutfaklarının yuvarlak olmasını tercih ediyorlar. Böylelikle mutfağa fazla alan ayırmadan hem ferah görüntüden hem de kullanım kolaylığından taviz verilmemiş olunuyor. Sadece oval mutfaklar için dolap ve mobilyaların şekillerinin düz olduğunu, buraya uymayacağını söyleyebilirsiniz. Bu konuda oldukça haklısınız, oval mutfak çok yaygın olmadığı için oval mutfak dolapları bulmak da biraz zor olacaktır. Ama yeterli araştırma yapıldığında oval mutfak dolaplarını hem hazır olarak hem de bir tasarımcı ile çalışarak rahatça tedarik edebilirsiniz.

Sizler için oval mutfak çeşitleri ve bu mutfakları nasıl dekore edeceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

  • Mutfaklarınızın şekli oval ise ve haliyle oval dolaplar kullanmışsanız, dolapların ortasında yuvarlak bir alan oluşacaktır bu durumda yemek masası tercihinizi yuvarlak masa yapmanız uygun olacaktır. Böylelikle hem de alandan tasarruf sağlar, dolaplar ile masa alanında daha düzenli ve büyük bir alan bırakmış olursunuz.
  • Dairesel mutfaklarda mobilyalar dairesel olacağından dolayı, fayanslar veya dolapların desenleri gibi küçük detaylarda dairesel detaylar olmamasını öneriyoruz. Bu sayede her yerde oval detaylar görünmemiş olur ve ortamı daha modernleştirmiş olursunuz.
  • Küçük mutfaklar için, eğer oval mutfak modeli yapmaya karar vermişseniz; dolapların ovalliği yanında ortaya masa koymanız ortamı boğacaktır. Bu durumda sanki dolapların daireselliğini devam ettiriyormuş gibi Amerikan mutfak modelini kullanabilirsiniz. Dairesel şekilde olacak oval Amerikan mutfak sayesinde ortaya masa yerleştirmeden hem yerden tasarruf sağlarsınız hem de modern görünümün son safhalarında bir mutfak tasarlamış olursunuz.
  • Mutfak dolabı renkleri, mutfağımızın şekline göre dolaplarımızı seçtikten sonra sıra tabii ki renk seçimine geliyor. Bu durumda rengin açık veya koyu renk olmasını mutfak büyüklüğüne göre tercih etmeliyiz. Eğer küçük mutfaklarınız varsa kesinlikle koyu renkli dolaplar tercih etmemelisiniz. Beyaz, krem, sarı, gri gibi açık renklerdeki mutfak dolapları ve açık renklerdeki fayans-duvar uyumu ile mutfaklarınızı olduğundan daha büyük ve ferah gösterebilirsiniz. Siyah, kırmızı, mor, mavi ve kahverengi gibi can alıcı renkleri ise büyük mutfaklarda tercih etmenizi öneriyoruz. Özellikle parlak kırmızı ve mor renkteki mutfak dolapları, büyük mutfaklarda çok hoş ve modern duracak! Açık renklerdeki fayans ve duvarlarla da dekoru tamamladığınızda çağa oldukça uygun modern bir mutfak oluşturmuş olacaksınız.
  • Oval mutfak çeşitlerinden biri de, u şeklinde yuvarlak mutfak olacaktır. U şeklinde devam eden mutfak dolaplarının ortasına yerleştireceğiniz bir masa ile de dekoru tamamlamış olursunuz. Ama bu mutfakları tercih etmeden önce bilmeniz gereken bir şey var, bu mutfak modelleri büyük mutfaklara fazlasıyla yakışırken küçük mutfakları olduğundan daha küçük ve boğucu gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir