2019 Parke Modelleri 2
DekorOne.com > Dekorasyon Fikirleri >

Parke Modelleri 2019

Parkeler, bir diğer deyişle ahşap zeminler, sıcak duruşu ve her zaman kullanılışı ile ev ve iş yerleri gibi birçok yerde en çok aranan yüzeylerdir. Zamanın geçmesiyle de çeşitleri ve modelleri ile oldukça fazlalaşan parkeler, 2019 yılında da fiyat itibariyle ucuz – pahalı her düzeyde bulunmaktadır.

Dekorasyon yaparken seçeceğiniz parke seçimi için aşağıda sıralayacağımız birkaç maddeyi göz önünde bulundurmanızda oldukça fayda var.

Değişik Kalitelerde Parkeler

Parkeler yapısı gereği birçok çeşitte bulunabilir. En iyi parke malzemesi hangisidir? En dayanıklı malzeme hangisidir? Dokusu gereği parke seçiminde en çok dikkat etmeniz gereken şey dayanıklılığı olacaktır. Laminant parkeler, ısı yalıtımı ve ses yalıtımı yaptığından dolayı birçoğumuzun tercihlerinde baş sırada yer alıyor. Doğal görünümü ile de ortama daha sıcak ve yumuşak bir hava katıyor. Değişik fiyat aralıkları ile de her bütçeye uyum sağlayabilir. Meşe , oak , kronopol olarak çeşitli yapılardan oluşur. Vinil döşemeler , bir diğer tercih edilen parke çeşitlerindendir. Lüks görünüm oluşturması, ısı ve ses yalıtımı dışında aynı zamanda esnek yapısı ile de yürüme sesini azaltır. Bu tarz zemin kaplamaları daha çok çocuk odası ve salon gibi odalarda tercih edilmektedir.

Otantik ve değişik tarzda ortama sahip evler mi dekor etmek istiyorsunuz? Zemin seçimi için ahşap parkeler tam size göre. Değişik tarz ve renklerdeki birçok modeli ile size geniş bir tercih kitlesi de oluşturuyor. Görünüm için tırtıklı, pürüzlü ve yağlı ahşaplar ise zevkinize göre tercih edeceğiniz bir diğer unsur. Beyaz gibi değişik renkleri ile de oldukça Avangard seçimlerde de bulunabilirsiniz.

Zeminlerdeki Akış

Zaman geçtikçe zeminlerde değişik modeller ortaya çıkıyor. Bu nedenle birçoğumuz evlerimize bu değişik tasarım modelleri uygulamak istiyoruz. Yatak odası siyah gibi koyu renklerdeki parkelerden oluşurken, koridor açık kahverengi,  gri gibi mat renklerden oluşturulabiliyor. Ama bu durumda zeminlerdeki renkler arasında farklar olduğu için bir bütünlük oluşturulamıyor ve bu da göze düzensiz geliyor. Ama seçtiğimiz zeminlerin renkleri ve yapıları birbirleri ile uyumlu olursa zemindeki akışı yakalamış oluruz. Zeminlerdeki bu tutarlılık ise hem estetik olarak güzel dururken hem de temizlik açısından kolaylık sağlanmış oluyor.

Parke Desenleri

Ahşap zeminler oluştururken iç içe geçme görünümündeki zeminler, yere bir desen de kazandırmış oluyor. Ama bu desenlerin büyüklüğü küçüklüğü, yere sereceğimiz halılar ile ve hatta mobilyalarımız ile bile uyumlu olmalı. Eğer döşeme yapılan parkelerin kalınlıkları az ise bu, zemine daha karışık bir özellik kazandırır. Bu durumda kullanacağınız halı ve mobilyalardaki sadelik parke ile dengelenecektir. Tam ters şekilde eğer parkelerin ebatları büyük ise, bu parkeler ile daha desenli halı ve mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Derz Rengi Seçimi

Parke döşemeleriniz yapılırken bir diğer seçmeniz gereken unsur ise parke aralarında kullanılan derzlerin renkleri olacaktır. Derz renklerinden önce derz kalitesine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Kalitesi düşük derzler zamanla çıkacak, ıslandığında bozulup renk değiştirecektir. Derz renkleri ise önceden hep parke renklerine birebir veya benzer renklerden oluşuyordu. Ama artık bunun yanında sıra dışı ve modern görüntü elde etmek isteyenler için değişik renklerde derzler yapılıyor. Genelde zıt renklere sahip olan derzler tercih ediliyor. Örneğin kahverengi parkeler için krem, beyaz parkeler için siyah derzler kullanılıyor. Ama sıra dışı görünsün derken siyah parkelere kullanılan beyaz renkteki derzler de sıra dışı ve modernlikten çıkıp kötü görünüm oluşturabilir. Bu yüzden seçimlerinizi yaparken fazlasıyla önem göstermenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir