solan duvarlari nasil dekore edilmelidir 2
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Salon Dekorasyon >

Salon Duvarları Nasıl Dekore Edilmelidir?

Salonlar evde en çok vakit geçirilen yerlerden biridir. Bu yüzden salonların kullanışlı ve şık bir biçimde dekore edilmesi ve renk uyumunun sağlanması önemlidir. Doğru salon dekorasyonu her evin yapısına, odanın şekline göre değişebilmektedir. Dikdörtgen salonlarda L koltuklar kullanmak daha mantıklı olabilecekken, kare şeklindeki salonlarda karşılıklı kanepeler kullanılabilir. Salonun şekline uygun mobilyalar tercih edildikten sonra duvar dekorasyonu da salonun genel atmosferine uygun bir biçimde yapılmalıdır.

Duvar Renkleri Nasıl Seçilmelidir?

Salon duvarlarında kullanılacak renkler mevcut eşyaların renkleriyle uyumlu olmalıdır. Ayrıca salonun büyüklüğü dikkate alınarak renk seçimi yapılabilir. Küçük salonlarda aydınlık ve ferah bir ortam yaratmak için beyaz, krem rengi gibi renklerin tercih edilmesi daha yerinde olabilecekken büyük salonlarda renk konusunda daha özgür davranmak ve yeterince ışık da alıyorsa istenilen renkleri kullanmak mümkündür.

Salon duvarlarının rengi açık renklerden seçildiğinde pastel tonlardaki halılar veya aksesuarlar kullanılarak dinlendirici bir salon dekorasyonu sağlanabilir. Kullanılmak istenen eşyaların renk ve özelliklerine çift renkli salonlar kullanılabilir. Genelde kişilerin tarzını yansıtan salonlar çeşitli dekoratif eşyalar kullanılarak daha eğlenceli hale getirilebilir. Özellikle duvarlardaki tablolar ve istenen renklerdeki orijinal aksesuarlarla daha kişisel bir salon dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Salon Duvarlarını Farklılaştırmak İçin Neler Yapılabilir?

Geçmiş yıllarda duvar dekorasyonları sadece renklerle sağlanıyorken günümüzde çok çeşitli duvar dekorasyonu seçenekleri mevcuttur. Özellikle doğal taşlar kullanılarak yapılan dekorasyon çalışmaları son günlerde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sıkça kullanılan duvar dekorasyon ürünleri arasında yer alan üç boyutlu duvar panelleri de genellikle salonların bir duvarına uygulanarak renkli bir ambiyans sağlanmasında yardımcı olmaktadır. Eğer yüksek tavanlı bir eve sahipseniz asma tavan kullanarak hem modern bir görünüm elde edebilir hem de daha fazla kullanım alanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca resim veya istenilen baskı yapılarak tavanda kullanılan gergi tavan uygulamaları da özellikle küçük alanlı salonlarda ortamın daha aydınlık ve eğlenceli görünmesini sağlamaktadır. Salonunuzun duvarında sergilediğiniz objelere tablolara uygun duvar aydınlatma araçları kullanmak da oldukça modern bir salona sahip olmanızı sağlayarak, salonunuza sanatsal bir görünüm sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir