salonda nasil tablolar kullanilmalidir 7
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Salon Dekorasyon >

Salonda Nasıl Tablolar Kullanılmalıdır?

Evimin en çok kullanılan alanlarından birisi olan salonlarımızın güzel gözükmesi için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Çeşitli aksesuarlar, biblolar veya tablolar alırız. Bunları istediğimiz yerlere yerleştirince çıkan sonuçlardan pek zevk alamayız. Gözümüzün önünde karışık, karman çorman bir görüntü ortaya çıkar. Bu gibi sonuçlarla karşılaşmamak için tablolarınızı salonlarınızda nerelerde kullanacağınızı bilmelisiniz. Hangi boyutta, şekilde, renkte olan tablolar sizin salonunuz için uygundur. Bunlar cevapları biraz aşağıda yer almaktadır. Bunları uygularken çivi yerine çift taraflı bant kullanırsanız duvarlarınızda kötü izler kalmaz.

Öncelikle mağazaya tablo almak için girdiyseniz aklınıza salonunuzdaki koltuk modellerini ve diğer eşyaları getirin.  Ve tablo çeşitlerine bakarak renk uyumu yakalamaya çalışın. Renk uyumundan kastım koltuk takımınız krem rengindeyse tablonuzu da krem renginde tercih etmeyin. İçerisinde gri veya soluk mavi renklerin hâkim olduğu tablolar sizlerin için uygun olabilir. Eğer yeterli duvarınız yok ve renklerden şüphe ediyor iseniz. Tek ve büyük bir tablo tercih edebilirsiniz. Küçük alanın boşluğunu ince bir şekilde dolduran bu tablo modellerinden oldukça bulunmaktadır.

Kocaman Ve Minicik Tablo Yerleştirme

Eğer salonunuza kocaman şaşalı bir tablo dekore etmek istiyor iseniz orantıları doğru seçmelisiniz. Koltuğunuzun üstüne asmak istiyorsanız 20 ile 10 cm arasında bir uzaklık olmalı. Eğer sehpanızın üzerine asmak istiyor iseniz o zaman 25 30 cm arasından bir uzaklık seçmelisiniz. Çok yüksek olursa tablonuz, salonunuzdan ayrı bir eşya gibi gözükebilir veya çok yakın olursa çok fazla göz yorabilir ve karışıklığa neden olabilir. Gösterişli tablolar tercih edecekseniz tablonuzu tablo ışıklandırmaları ile ışıklandırabilirsiniz.

Bir başka salon için tablo modelleri ise asimetrik tabloların bir bütün oluşturmasıdır. Asimetrik tablolar salonunuzu rahat ve modern gösterir ancak asimetrik modelleri yine kafanıza göre bir yerlere asamazsınız. Bu tabloları küçük büyük demeden koltuğunuzun üzerine bir bütün oluşturacak şekilde asınız ancak ölçüler orantılı ve içerikler benzer olmalıdır.  Eğer asimetrik tablolar sizin için uygun değil ise aynı orantıda tabloları seçip istediğiniz düzende asabilirsiniz. Ancak bu tabloların birlikte kullanıldığı zaman bir bütün oluşturacaklarını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir