Lacivert Stor Perde
DekorOne.com > Dekorasyon Fikirleri >

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Perde dekorasyonu genellikle bir odayı dekor ederken göz önünde almamız gereken en son unsurdur. Ancak bir odanın tasarım olarak genel anlamdaki havasını belirleyen perdelerdir. Stor perdeler ise son zamanlarda modern ve şık görüntüsü, güneş ışığını içeri almaması, gölge ve ısı kontrolü gibi özellikleri ile oldukça popüler bir hale geldi. Bu derece popüler olmasının bir diğer sebebi ise yatak odası , salon , oturma odası , mutfak , çocuk odası gibi evin her yerinde kullanılabilecek kadar çeşit ve model bulundurmasındandır.

Görüntü açısından bu güzelliğinin yanında stor perde alırken birçoğumuzun aklında temizliğini nasıl yapacağız sorusu oluşuyor. Stor perde temizliği , zorluk açısından diğer perde çeşitlerinden çok da farklı değildir. Bu yüzden daha zor temizleneceğini düşünmeniz yanlıştır. Hatta daha kolay yanları vardır. Temizlik için size dikkat etmeni gereken birkaç madde oluşturduk.

  • Eğer kendiniz temizlemek istemiyorsanız, bu işler için stor perde yıkama firmaları var ve böylece temizliğini en güvenilir şekilde halletmiş olursunuz. Öncelikle stor perdeleriniz yapısından dolayı diğer perdeler gibi sürekli temizlenmesi gerekmez. Dayanıklı ve kullanışlı kumaşı sayesinde neredeyse birkaç yıl boyunca temizlemeden, ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Ama beyaz ve krem gibi açık renklerde stor perdeler elbette ki daha kısa sürede kirlenip, temizlik ihtiyacı hissettirecektir.
  • Eğer stor perde temizliğini evde kendiniz yapmak istiyorsanız, endişelenmeyin. Bu da oldukça kolay olacaktır. İlk olarak stor perdeleri çıkarırken dikkatli bir şekilde çıkarmalısınız. Böylelikle kırışma ve katlanma izi yapmayacaktır.
  • Daha sonra perdenizi yere serebileceğiniz balkon, teras gibi geniş bir yer bulmalısınız.
  • Perdeyi yere serdikten sonra, marketlerde satılan perdeler için olan şampuanlardan veya kaliteli arap sabunlarından ekleyeceğiniz bir kova su oluşturmalısınız. Deterjanların çok fazla kimyasal madde içermemesine dikkat etmelisiniz. Daha çok doğal sabunlar kullanmanızı öneriyoruz. Kovaya eklediğiniz deterjanların çok olmamasına dikkat etmelisiniz. Böylece mor, lacivert, siyah gibi koyu renkli stor perdeleriniz de deterjan izi kalmaması sağlanmış olur.
  • Perdeyi silmek için de perdeyi tahriş edip yapısını bozmayacak bir sünger veya bez bulundurmalısınız.
  • Son olarak da perdeyi köpüklü su ile temizledikten sonra temiz bir su ile silerek durulamalısınız. Böylelikle perdenizde iz kalmaz.
  • Stor perde nasıl takılır? Bu da birçoğumuzu düşündürür ama oldukça kolay yapılır. Stor perde aparatı kornişe takılır ve daha sonra perde kasası aparatlara takılır ve daha sonra temizlenmiş olan stor perde dikkatli bir şekilde kırıştırmadan takılmış olur.

En güzel 2019 stor perde modellerini sizler için derledik.

2019 Stor Perde Modelleri

Son zamanların gözde perdelerinden olan stor perdelerin 2019 yılında da birçok çeşit ve modelleri çıkıyor. Sizler için bu çeşitleri odalarınıza göre sıraladık.

  • Yatak odalarında genelde sade ama kahverengi , gri gibi koyu renkli perdeler tercih ediliyor. Karartma ve eskitme kumaşlardan yapılan stor perdeler ise daha şık bir ortam oluşturmanızı sağlıyor. Bunun yanında ise stor perdenin kolay kullanımı eklenince bizler için vazgeçilmez oluyor.
  • Mutfak , balkon gibi nemli odalarda ise kullanacağınız perdenin kolay kullanımı ve yapısı oldukça önemli. Bu nedenle fiyatı ucuz olsun diyerek kalitesiz perdeler kullanmamalısınız. Nemden çok etkilenmeyecek yapı ve kumaşa sahip stor perdeler kullanmanız kullanım ömrü açısından oldukça faydalı olacaktır.

Salon ve oturma odalarında hem şık hem kolay kullanımlı perdeler istiyorsanız. Yine bu isteği karşılayacak stor perdeler bulunmaktadır. Katlamalı stor perdeler, pliseli stor perdeler , çift mekanizmalı stor perdeler, fon ve güneşlikler şıklığı ve modern görüntüyü bir arada tutacak perde modellerindendir. Daha şık bir görüntü oluşturmak isteyenler için ise boncuklu, taşlı stor perde aksesuarları kullanılabilir. Ama bu aksesuarları çiçekli gibi desenli perdelerdense düz renkteki perdelere takmanızı öneriyoruz. Böylelikle abartıya kaçılması engellenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir