yemek odasi dekorasyonu icin oneriler 8
DekorOne.com > Ev Dekorasyon > Yemek Odası Dekorasyon >

Yemek Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

Evlerin git gide daha küçük alanlara dönüşüyor olması insanları evin her noktasını daha verimli kullanmaya itmektedir. Ülkemizde ev kültüründe kendine çok fazla yer bulamayan yemek odaları genellikle salonun uygun bir bölümünde kullanılan masa sayesinde oluşturulmakta ve ayrı bir oda olarak kullanılmamaktadır. Bazen salonun bölümünü bir kitaplık veya paravan görevi yapabilecek başka bir eşyayla bölerek oluşturulan yemek odaları da ayrı bir oda gibi görünmekte ve oldukça şık bir atmosfer oluşturmaktadır. Yemek odası için dekorasyon fikirleri vereceğimiz yazımızın devamında ‘şık bir yemek odası nasıl olmalıdır?’ sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonu İçin Nasıl Mobilyalar Seçilmelidir?

Yemek kültürü oldukça gelişmiş, yemek yapmayı ve misafir ağırlamayı seven bir toplum olduğumuz için yemek odaları oldukça önemlidir. Yemek odaları sade ve şık bir dekorasyona sahip olabileceği gibi, renkli ve canlı bir atmosfer de yaratılabilir. Bunun için öncelikle nasıl bir yemek odası dekorasyonu amaçlandığına karar verilerek bu amaca uygun mobilyalar seçilmelidir.

Mobilyalar seçildikten sonra, onların ve evin genel karakterine göre aksesuarlar kullanılabilir. Genellikle sadece yemek masası ve sandalyelerden oluşan yemek odalarına vitrin veya konsol gibi yemek odasında kullanılmaya müsait bazı eşyalar eklenebilir. Mobilya ölçüleri ve çeşitliliği odanın büyüklüğüne göre belirlenerek duvarlarla uyum içinde olmalıdır.

Yemek Odalarını Farklılaştırmak için Neler Yapılabilir?

Yemek odasında kullanılabilecek aydınlatma ürünleri ortamın havasını tamamen değiştirebilmektedir. Özellikle masanın üstünde kullanılabilecek modern bir aydınlatma sistemi yemek odasının atmosferini bir anda güzelleştirecektir. Ayrıca duvarlarda kullanılacak renkler ve tablolar özenle seçilerek yemek odası için dekoratif ürünler kullanılması sonucu oldukça şık bir yemek odası dekorasyonu elde edilebilir. Tabaklar ve diğer yemek servis etme ekipmanları için ek alanlara ihtiyaç duyulduğu takdirde bunlar da yemek odasında yerini alabilir. Yemek odası alanında masanın altında kullanılabilecek olan ortamla uyumlu bir halı da yemek odasını güzelleştirebilecek dokunuşlardan biridir. Genel hatlarıyla yemek odası dekorasyonu da evin diğer bütün alanlarında olduğu gibi işlevselliği ön plana çıkararak ev sahibinin karakterini yansıtmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir